V roku 2026 Microsoft predstavil druhú edíciu 13-palcového modelu, ktorá sa začne dodávať 13. októbra, a Surface Laptop Ultra s dodávkami od 16. októbra. Popri notebookoch so Snapdragonom X2 a firemných modeloch s Intelom tak dnes názov Surface Laptop označuje notebooky s čipmi troch výrobcov: Qualcommu, Intelu a spoločnosti NVIDIA. Samotný názov modelu už preto veľa nenapovie o tom, aký notebook dostanete.
Ktorý sa hodí na vašu prácu? A je dôvod kúpiť si nový? Pri rozhodovaní pomôžu tri fakty. Podľa odhadov Microsoftu pre rok 2026 pripadá na výrobu približne 69 až 75 % emisií za celý životný cyklus notebooku. Samotný úspornejší čip teda ešte neznamená, že výmena funkčného notebooku prospeje životnému prostrediu. Zlepšila sa aj dostupnosť opráv a predĺžila sa podpora, takže notebook z posledných rokov vám môže slúžiť dlhšie. Na bežnú prácu je repasovaný Surface Laptop z posledných rokov dobrou voľbou; na kúpu nového sa oplatí mať konkrétny dôvod.
Na refurbed je každý repasovaný notebook odborne skontrolovaný, vyčistený a obnovený. Vzťahuje sa naň záruka minimálne 12 mesiacov. V ponuke nájdete Surface Laptop 4 aj Surface Laptop 5; ďalšie modely sú v kategórii repasovaných notebookov Microsoft.
Pozrieme sa na jednotlivé modely, tempo uvádzania noviniek, možnosti opráv, termíny podpory aj údaje Microsoftu o emisiách. Budete tak mať z čoho vychádzať pri výbere.
Microsoft predstavil Surface Laptop Ultra 31. mája, predobjednávky otvoril 7. októbra a v predaji bude od 16. októbra 2026. V rodine Surface Laptop tvorí samostatnú vetvu, nie ďalšiu generáciu štandardného modelu.
Čip a pamäť: NVIDIA RTX Spark N1X s procesorom architektúry Arm a grafikou Blackwell sa ponúka v dvoch verziách: s 18 jadrami CPU a 5 120 jadrami GPU alebo s 20 jadrami CPU a 6 144 jadrami GPU. CPU a GPU zdieľajú 24 až 128 GB pamäte.
Konštrukcia a batéria: má 15-palcový dotykový displej mini-LED, váži približne 2 kg a jeho hrúbka je menšia než 18 mm. Podľa testov Microsoftu vydrží až 15 hodín pri prehrávaní videa uloženého v notebooku (test predprodukčného modelu) alebo 12 hodín pri prehliadaní webu.
Tri propagované čísla si zaslúžia vysvetlenie. Jeden petaflop vyjadruje teoretický výkon pri veľmi nízkej numerickej presnosti (FP4 s riedkymi dátami), nie rýchlosť pri bežných výpočtoch. Nemožno ho porovnávať ani s hodnotou NPU iného notebooku. Údaj 128 GB označuje celú zdieľanú pamäť, no grafický procesor nemá prístup k celej jej kapacite. Model so 120 miliardami parametrov uložených po štyroch bitoch potrebuje približne 60 GB ešte pred započítaním pamäte pre softvér a operačný systém. Nemožno preto predpokladať, že 24 GB verzia zvládne takto veľké modely. Je to len výpočet, nie odporúčanie overené testom.
Čo ešte nevieme:
Emisie: nenašli sme údaje o celom životnom cykle žiadnej konfigurácie Ultra, preto nemožno porovnať verzie s 24 GB a 128 GB.
Spotreba pri používaní: nenašli sme nezávislé merania pri dlhšom renderovaní, lokálnej AI ani práci s AI agentmi. Hodnota 140 W uvedená na nabíjačke nevyjadruje typickú spotrebu notebooku.
Výrobné náklady: bez overeného zoznamu súčiastok, údajov o výťažnosti výroby čipu a nákladov v továrni nám maloobchodná cena nepovie, koľko stojí výroba notebooku.
Opravy v praxi: nepoznáme ceny dielov, čas potrebný na servis ani údaje o tom, ako dlho notebooky skutočne vydržia.
Chemikálie a koniec životnosti: celkové emisie nevypovedajú o chemických rizikách ani o tom, čo sa s notebookmi deje po ich zbere.
Ak zvažujete, či počkať, termínom kúpy sa venuje sprievodca kúpou Surface Laptop Ultra.
Podľa čísla generácie ešte nezistíte, aký procesor má notebook, aký je veľký ani komu je určený. V ponuke sa preto oplatí rozlišovať tieto modely:
13-palcový model, druhá edícia (dodávky od 13. októbra): šesťjadrový Snapdragon X2 Plus, 16 alebo 24 GB pamäte a vymeniteľné úložisko UFS s kapacitou 256 alebo 512 GB.
13,8- a 15-palcové modely, ôsma edícia: desaťjadrový Snapdragon X2 Plus alebo dvanásťjadrový X2 Elite, pamäť do 64 GB a vymeniteľný SSD s kapacitou do 1 TB. Pätnásťpalcový model má aj čítačku kariet microSD.
Firemné modely s Intelom: čipy Intel Core Ultra 5 alebo X7 Series 3, Windows 11 Pro a veľkosti 13,8 a 15 palcov.
Na tieto štyri rozdiely si dajte pozor:
13 palcov nie je 13,8 palca. Sú to odlišné modely s inými čipmi a úložiskom.
K číslu generácie potrebujete aj názov čipu. Siedma edícia zahŕňa firemné modely s Intelom aj modely so Snapdragonom. Firemný 13-palcový model s Intelom je samostatný notebook.
Verzia Windowsu na modeli Ultra. Spotrebiteľský model s 24 GB má Windows 11 Home, modely s 32 GB a viac majú Windows 11 Pro. Firemný Ultra má verziu Pro aj pri 24 GB.
UFS nie je SSD a dotykový displej neznamená podporu pera. Vymeniteľné úložisko 13-palcového modelu je iný modul než SSD vo väčších modeloch. V špecifikáciách nových notebookov s bežným vyklápacím displejom sa uvádza dotykové ovládanie; na prácu s perom je určený Laptop Studio.
Modely so Snapdragonom a RTX Spark používajú Windows na architektúre Arm. Najlepšie na nich fungujú aplikácie vytvorené priamo pre Arm. Vrstva Prism spustí mnohé aplikácie x86 a x64, ovládače však potrebujú verzie pre Arm64. Nefungujú niektoré staršie nástroje, doplnky a hry s nekompatibilnou ochranou proti podvádzaniu. Grafika NVIDIA na modeli Ultra to nemení: aj jeho CPU využíva Arm. Overte si preto aplikácie a príslušenstvo, od ktorých závisíte. Notebooky s Intelom spúšťajú softvér x86 priamo, takže tento problém pri nich nevzniká. Medzi repasovanými notebookmi Microsoft nájdete aj niekoľko generácií s Intelom.
Microsoft nemá pevný harmonogram uvádzania Surface Laptopov. V roku 2026 prichádzali novinky postupne: 19. mája firemné modely s Intelom, 31. mája predstavenie modelu Ultra, 16. júna štandardné modely so Snapdragonom X2, 23. septembra druhá edícia 13-palcového modelu a 7. októbra predobjednávky Ultra.
Konferencie a softvérové novinky sa riadia vlastným kalendárom. Vývojárska konferencia Build sa konala 2. až 3. júna a konferencia Ignite pre IT profesionálov prebieha 17. až 20. novembra. Windows 11 dostáva jednu aktualizáciu funkcií ročne (verzia 26H2 vyšla 29. septembra) a bezpečnostné aktualizácie každý mesiac. Označenie 26H1 neznamená, že ročne vychádzajú dve aktualizácie funkcií: podľa Microsoftu slúži na podporu nových zariadení zo začiatku roka 2026.
2019, Laptop 3: pribudol 15-palcový model, varianty s AMD, USB-C a vymeniteľný SSD.
2021, Laptop 4: pri rovnakej konštrukcii sa obe veľkosti ponúkali s procesormi Intel aj AMD.
2022, Laptop 5: používal už len procesory Intel 12. generácie a mal Thunderbolt 4.
2023, Laptop Studio 2: spájal čipy Intel a NVIDIA so sklápacím displejom, ktorý možno nastaviť aj na prácu s perom.
Ešte jedno spresnenie: Ultra nie je prvý Surface s grafikou NVIDIA. Už v roku 2015 ju ponúkal Surface Book.
Keďže nové modely nevychádzajú podľa pevného harmonogramu, neviete, dokedy budete na ďalší čakať. Z veku generácie tiež veľa nezistíte o tom, či sa notebook ešte hodí na vašu prácu. Na refurbed nájdete repasovaný Laptop 3, Laptop 4 aj Laptop 5.
Ako dlho vám Surface vydrží, závisí aj od toho, či sa dá otvoriť a opraviť a či preň budete dostávať aktualizácie.
iFixit ohodnotil opraviteľnosť pôvodného Laptopu (2017) skóre 0 z 10, Laptopu 3 (2019) skóre 5 z 10 a Laptopu 7 (2024) skóre 8 z 10. Model z roku 2024 má odnímateľný spodný kryt, batériu upevnenú skrutkami a QR odkazy na servisné návody.
Ultra (2026): Microsoft uvádza batériu, SSD, ventilátory, displej a porty ako servisné diely. CPU a pamäť sú súčasťou zostavy základnej dosky. Nezávislé skóre opraviteľnosti zatiaľ nepoznáme.
Vymeniteľný SSD ešte neznamená, že sa dá vymeniť aj pamäť. Skóre 0, 5 a 8 navyše vyjadrujú opraviteľnosť, nie mieru vplyvu na životné prostredie: notebook s hodnotením 8 z 10 nie je osemkrát udržateľnejší.
Popri možnostiach opravy je dôležitá aj podpora. Microsoft predĺžil minimálnu podporu ovládačov a firmvéru zo štyroch rokov pri zariadeniach uvedených pred 1. januárom 2021 na šesť rokov pri neskorších modeloch. Na Laptop 3 sa teda vzťahuje staršie minimum, na Laptop 4, Laptop 5 a Studio 2 novšie. Podľa zverejnených termínov trvá podpora Laptopu Studio 2 do 3. októbra 2029 a Laptopu 7 so Snapdragonom do 10. septembra 2030. Tieto dátumy sa týkajú ovládačov a firmvéru. Neznamenajú, že dovtedy budú dostupné všetky diely či aplikácie.
Na refurbed nájdete Surface Laptop 3 aj Laptop Studio 2. K prvému sa vzťahuje uvedené skóre opraviteľnosti, k druhému termín podpory.
Microsoft v októbri predstavil svoju predstavu hybridnej AI: úlohy sa spracúvajú na notebooku alebo v cloude a na AI agentov sa vzťahujú mechanizmy izolácie a overovania identity. Microsoft Execution Containers sú všeobecne dostupné vo Windowse 11; aplikácia Muse od Mety pre Windows má podľa oznámenia prísť čoskoro. Ukážka pri predstavení však nedokazuje, že každá oznámená funkcia je už nainštalovaná na každom počítači.
Z hľadiska hardvéru sú dôležité dve veci. Modely so Snapdragonom majú NPU s výkonom 80 TOPS, teda samostatnú časť čipu pre AI. Tento údaj nevypovedá o celkovej rýchlosti notebooku. Ultra je zameraný na veľké modely spúšťané priamo v zariadení.
Náklady a kontrola: pri lokálnej AI sa výdavky môžu presunúť z poplatkov za používanie cloudovej AI (tokenov) na vlastný hardvér, elektrinu a údržbu. Nad časťou svojich dát zároveň získate priamejšiu kontrolu. Ultra môže byť osobným notebookom, na ktorom bežia AI agenti, alebo domácou pracovnou stanicou pre veľké modely. Mení sa miesto spotreby energie aj vlastník vybavenia. Infraštruktúra nezmizne – presunie sa k vám.
Poctivé porovnanie emisií: porovnávajte rovnakú dokončenú úlohu pri rovnakej kvalite výsledku. Pri oboch možnostiach započítajte spotrebu notebooku, spotrebu cloudu vrátane zázemia dátového centra, prenosy cez sieť, prípadný nákup ďalšieho hardvéru aj trénovanie modelu. Menší lokálny model s horším výsledkom nie je rovnocennou alternatívou len preto, že potrebuje menej wattov. Ak notebook už vlastníte, občasná lokálna úloha zvýši najmä spotrebu elektriny. Ak si Ultra kúpite predovšetkým na tieto úlohy, treba započítať aj podiel emisií z jeho výroby.
Viac o pamäti sa dočítate v článku o tom, koľko pamäte potrebuje lokálna AI.
Rozhoduje, na čo notebook potrebujete.
Bežná práca, štúdium a kancelárske aplikácie: hodí sa repasovaný Surface Laptop 5 alebo Surface Laptop 4. Oba notebooky spúšťajú softvér x86 priamo a Laptop 5 má navyše Thunderbolt 4.
Pero, skicovanie a tvorivá práca: Laptop Studio 2 má sklápací displej, ktorý sa dá nastaviť na prácu s perom. Podľa zverejneného termínu má podporu ovládačov a firmvéru do 3. októbra 2029. Nové notebooky s bežným vyklápacím displejom síce podľa špecifikácií podporujú dotykové ovládanie, kĺb a pero tohto modelu však nenahradia. Dostupnosť sa mení, preto si pozrite aktuálnu ponuku.
Novší čip a hardvér pre AI priamo v zariadení: nové modely so Snapdragonom. Najprv si overte kompatibilitu potrebných aplikácií a ovládačov. Údaje o výkone a výdrži batérie pochádzajú z testov Microsoftu.
Veľké lokálne modely AI vo Windowse: Ultra. Načasovanie kúpy rozoberá sprievodca kúpou Surface Laptop Ultra.
Neviete, akú kapacitu zvoliť? Kapacitu zvoľte podľa najnáročnejšej úlohy, ktorú pravidelne robíte, a podľa toho, koľko rokov plánujete notebook používať. Každé zvýšenie kapacity totiž zvyšuje emisie pri výrobe. Podľa tabuľky Microsoftu má najvyššia konfigurácia Laptopu 7 za celý životný cyklus približne o 35 % vyššie emisie než najnižšia.
Nové modely ponúkajú novšie čipy, 15-palcový displej s vyššou hustotou pixelov a NPU s výkonom 80 TOPS na AI priamo v zariadení. Microsoft pri nich vo vlastnom benchmarku uvádza až o 58 % rýchlejšiu grafiku. Staršie modely majú zasa výhodu v kompatibilite so softvérom a v dostupných údajoch o opravách a podpore. Pri ich kúpe netreba vyrábať nový notebook.
Každý notebook na refurbed je repasovaný odborníkmi a vzťahuje sa naň minimálne 12-mesačná záruka aj 30-dňová bezplatná skúšobná doba.
Nasledujúce údaje sú odhady Microsoftu pre konkrétne referenčné konfigurácie, nie merania vášho notebooku. Zahŕňajú notebook, napájací adaptér a balenie počas modelovanej životnosti, pri novších modeloch 4,5 roka. Údaje o celom životnom cykle modelu Ultra sme nenašli, preto ich neuvádzame.
Odkiaľ pochádzajú: pri referenčnej konfigurácii 13,8-palcového modelu so Snapdragonom z roku 2026 (16 GB, 512 GB) odhaduje Microsoft celkovo 154 kg CO₂e. Na výrobu pripadá 115 kg, na dopravu 22 kg, na používanie 17 kg a na koniec životnosti menej než 1 kg. Výroba tvorí približne 75 % celku; pri referenčných konfiguráciách z roku 2026 je to približne 69 až 75 %. Zahŕňa suroviny, čipy a pamäť (výroba čipov spotrebúva veľa elektriny, procesných plynov a chemikálií), konštrukčné diely aj finálnu montáž.
Staršie čísla treba čítať opatrne: profil Laptopu 4 od Microsoftu (2021, Intel i5, 8 GB, 256 GB) uvádza spolu 145 kg pri trojročnej modelovanej životnosti. Laptop 5 (2022, Intel i7, 16 GB, 256 GB) má 255 kg pri 4,5 roku a 13,8-palcový model z roku 2026 má 154 kg pri 4,5 roku. Líšia sa konfigurácie, modelované životnosti aj metódy. Model so životnosťou 4,5 roka počíta s používaním o 50 % dlhším než trojročný, preto z týchto troch čísel nemožno vyvodzovať vývoj emisií v čase.
Porovnateľnejšie údaje: pri rovnakej veľkosti, 16 GB pamäte, 512 GB úložiska a životnosti 4,5 roka klesá odhad pre 13,8-palcový Laptop so Snapdragonom z 204 kg pri Laptope 7 z roku 2024 na 154 kg v roku 2026. To je o 24,5 % menej. Pri 13,8-palcovom firemnom modeli s Intelom je pokles 15,6 %. Ide o výpočty vychádzajúce z odhadov Microsoftu. Nedokazujú, že pokles spôsobil čip.
Ako čítať tvrdenia o vplyve na životné prostredie:
O 40 % menej: model z roku 2026 sa porovnáva s hypotetickou verziou toho istého notebooku bez opatrení na zníženie vplyvu na životné prostredie, nie s minuloročným modelom.
66 % recyklovaného materiálu v konštrukcii: údaj pre Ultra for Business sa vzťahuje len na konkrétne konštrukčné zostavy. V jednej z nich sa používa recyklovaný hliník a v magnetoch recyklované vzácne zeminy. Neznamená to, že 66 % celého notebooku tvoria recyklované materiály.
100 % recyklovaného kobaltu: ide o podiel kobaltu v batérii, nie o hmotnosť celej batérie ani notebooku.
Recyklovaný a bezuhlíkový: recyklovaný obsah môže pochádzať z výrobného odpadu, nie zo starých notebookov. Pri elektrine označovanej ako bezuhlíková sa započítavajú aj overené certifikáty. To nedokazuje, že každý krok výroby čipov v každej hodine poháňala bezuhlíková elektrina.
Elektroodpad: podľa UNITAR vzniklo v roku 2022 na celom svete 62 miliónov ton elektroodpadu. Formálny zber a recyklácia boli zdokumentované pri 22,3 %. Sú to celosvetové údaje o elektronike, nie čísla Microsoftu. Ani nižšie celkové emisie nedokazujú nižšiu toxicitu, menej chemického odpadu či menšiu spotrebu zdrojov.
Aj vyššia kapacita má svoju uhlíkovú stopu: v tabuľke Microsoftu pre 13,8-palcový Laptop 7 má verzia so 16 GB pamäte a 256 GB úložiska celkovo 190 kg, verzia so 16 GB a 1 TB má 232 kg a verzia so 64 GB a 1 TB má 257 kg. Najvyššia konfigurácia má za celý životný cyklus približne o 35 % vyššie emisie než najnižšia. Výpočet pri všetkých troch predpokladá rovnaké používanie a výsledky nemožno preniesť na 128 GB model Ultra. Vyššia kapacita sa však môže oplatiť, ak zabráni predčasnej výmene notebooku. Záleží na tom, či dlhšia využiteľnosť vyváži emisie navyše pri výrobe.
Príklad výpočtu pri výmene: výroba a doprava 13,8-palcového modelu z roku 2026 predstavujú na začiatku 115 + 22 = 137 kg CO₂e. Nejde o údaj pre Ultra. Túto hodnotu vydelte emisiami z elektriny, ktoré výmenou ušetríte za rok. Pri ilustračnej hodnote 0,40 kg CO₂e na kWh by sa počiatočné emisie vyrovnali pri úspore 5 kWh ročne približne za 68,5 roka, pri úspore 20 kWh ročne za približne 17 rokov a pri úspore 100 kWh ročne za približne 3,4 roka. Úspory aj emisná hodnota elektriny sú hypotetické. Výpočet predpokladá, že nový notebook je dodatočným nákupom, starý notebook sa prestane používať a tie isté úlohy sa presunú na nový. Nezahŕňa opravy, likvidáciu ani používanie cloudu.
Pre predstavu: podľa štandardného modelu používania Microsoftu spotrebuje každý z týchto notebookov 6,3 až 13,0 kWh ročne. Úspora 20 kWh ročne je teda vyššia než celá ročná spotreba ktorejkoľvek uvedenej konfigurácie. Pri dlhých a náročných úlohách je to iné; štandardná spotreba nie je odhadom spotreby pri AI.
Životnosť: ak sa 137 kg rozpočíta na šesť rokov používania namiesto troch, počiatočný podiel klesne zo 45,7 na 22,8 kg ročne. Už vzniknuté emisie tým však nezmiznú.
Notebook, ktorý už existuje: pri repasovanom Surface Laptope už emisie z výroby vznikli. Čím dlhšie ho používate, tým na viac rokov sa tieto emisie rozpočítajú. Ide o úvahu, nie o nameranú úsporu. Príkladom je repasovaný Surface Laptop 5.
Samostatná štúdia: úspory, ktoré Fraunhofer Austria uvádza pre repasovaný Surface Laptop 3 v porovnaní s novým ekvivalentom, vychádzajú z vlastnej metodiky. Nepripočítavame ich preto k údajom Microsoftu ani ich s nimi neporovnávame.
↓ Surface Laptop 3 (128 GB): ÚSPORA 286,6 kg CO₂e | 72 947,8 l vody | 1 337,9 g elektroodpadu
Na základe vedeckého výskumu Fraunhofer Austria; výpočtový model overený podľa noriem ISO 14040/14044.
Je Surface Laptop Ultra bežný Surface Laptop a kedy sa začne dodávať?
Nie. Je to samostatná vetva s čipom NVIDIA RTX Spark a 24 až 128 GB zdieľanej pamäte; súčasné štandardné modely používajú čipy Snapdragon X2. Predobjednávky sa otvorili 7. októbra 2026 a v predaji bude od 16. októbra. Otázke, či počkať, sa venuje sprievodca kúpou Surface Laptop Ultra.
Ako často Microsoft uvádza nový Surface Laptop?
Pevný harmonogram nemá. Microsoft v roku 2026 oznamoval novinky v máji, júni, septembri aj októbri. Build a Ignite sú každoročné konferencie; Windows 11 dostáva jednu aktualizáciu funkcií ročne.
Vyrovná novší Surface Laptop emisie zo svojej výroby?
Pri výmene funkčného notebooku len zriedka. Podľa profilu Microsoftu z roku 2026 predstavujú výroba a doprava 13,8-palcového Laptopu spolu 137 kg CO₂e. Ak by výmena ušetrila 20 kWh ročne pri hodnote 0,40 kg CO₂e na kWh, vyrovnanie by trvalo približne 17 rokov. Ide o ilustračný výpočet, nie o nameraný výsledok.
Dá sa Surface Laptop opraviť?
Novšie modely áno. iFixit udelil pôvodnému Laptopu 0 z 10 bodov, Laptopu 3 5 z 10 a Laptopu 7 8 z 10. Microsoft pri modeli Ultra uvádza batériu, SSD, ventilátory, displej a porty ako servisné diely; pamäť je súčasťou základnej dosky.
Znamená údaj 66 % recyklovaného materiálu, že dve tretiny notebooku sú recyklované?
Nie. Údaj Microsoftu pre Ultra for Business sa týka len konkrétnych konštrukčných zostáv, napríklad zostavy s recyklovaným hliníkom a magnetov s recyklovanými vzácnymi zeminami. Nevzťahuje sa na celý notebook.
Oplatí sa ešte kúpiť repasovaný Surface Laptop 5?
Áno, na bežnú prácu. Vďaka procesoru Intel spúšťa štandardné aplikácie pre Windows. Keďže bol uvedený po januári 2021, vzťahuje sa naň šesťročné minimum podpory ovládačov a firmvéru od Microsoftu. Na refurbed nájdete Surface Laptop 5 repasovaný odborníkmi. Vzťahuje sa naň záruka minimálne 12 mesiacov a 30-dňová bezplatná skúšobná doba. Kategórie stavu produktov opisujú len vzhľad.
Prezrite si ponuku a nájdite Surface, ktorý sa hodí na vašu prácu. Je repasovaný odborníkmi a vzťahuje sa naň záruka minimálne 12 mesiacov aj 30-dňová bezplatná skúšobná doba.
Prihláste sa na odber nášho newslettra po prvý raz a ušetrite 15 €!
Už nikdy nezmeškajte ponuku.
Informácie o používaní osobných údajov nájdete v našich Zásadách ochrany osobných údajov.
Potvrdiť prihlásenie
Už to skoro máme: Poslali sme vám potvrdzovací e-mail